Posted on Leave a comment

Handpan, první lekce!

Jako výrobci handpanů se nikdy nezaměřujeme na techniku hry na handpan. Existuje spousta skvělých handpan tvůrců, kteří jsou dobří hráči, ale abych byl upřímný, jsme v tomto okamžiku našeho projektu, kdy se více zaměřujeme na ladění než na hraní. Ale dostali jsme se do bodu, kdy se také chceme začít učit hrát. Děláme to, protože je to naše práce a hudba je naše vášeň. Učit se znovu hrát může být docela frustrující. Začal jsem hrát na kytaru před 18 lety a už si nepamatuji, jak to bylo. Jen si pamatuji, že to byla zábava a znervózňující, když jsem se snažil, aby barré akord zněl dobře. Elisa dříve hrála na klavír a nyní se po dlouhé odmlce znovu začala učit hudbu.

Dostupné metody
Smyslem hraní na handpan je, že je k dispozici málo didaktického materiálu. Myslím tím, že existuje několik dobrých online kurzů hry na handpan, jako je David Charrier , David Kuckhermann a Loris Lombardo akademie, ale vždy je dobrým výchozím bodem zkontrolovat, zda to vyhovuje vašim potřebám jako handpan studentovi, prohlédnout si náhledy a procvičit si bezplatné lekce. Zjistěte, jak se zdokonalit ve hře na handpan.
Já jsem vyzkoušel několik bezplatných lekcí a osobně jsem si stejně jako Charrierovu vizuální metodu a Kuckhermannovu profesionalitu koupil Lombardovu knihu a je to dobrý výchozí bod pro rozvoj dobrých znalostí rytmických studií a hry na bicí, pokud jste je nikdy předtím nestudovali. Od roku 2013 osobně studuji bicí a perkuse a všechny tyto metody mají své dobré stránky.
Samozřejmě vám může pomoci sledování mnoha videí na YouTube od hrajících skvělých hudebníků, ale pouze pokud máte čas věnovat se cvičení a přepisu.
Protože nejsme takoví studenti, a protože jsme byli učiteli, než jsme se stali tvůrci handpanů, snažíme se najít způsob, jak se naučit hrát na nástroj, vytváříme postup složený z malých, ale významných kroků, které mohou opravit koncepty a pohyby, které se učíte smysluplným způsobem. Hraní je automatizace i vyjadřování, takže obě věci je třeba trénovat.

Loris Lombardo a rytmus Muqsuum
Počínaje naší současnou úrovní, která spočívá v tom, že umíme číst rytmickou partituru a víme něco o perkusích a bicích, našli jsme pro začátek dobré video. Tablatura je velmi snadná a intuitivní, nemusíte mít předem nastudované perkuse. Je to jedna z bezplatných lekcí Lorise Lombarda dostupných na YouTube. Převzal rytmus Muqsum z hudební tradice Středního východu a aplikoval jej na hru na handpan. Praktikujeme to už několik dní a je to hudební a didaktické ve správném poměru. Po nějakém dalším výzkumu jsme zjistili, že darbuka a související rytmy na Středním východě mohou být přizpůsobeny hraní na handpan a zdá se, že jsou zábavné a dobře se cvičí!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *