Posted on Leave a comment

Proč je zakoupení handpanu A=432Hz špatný nápad

Pokud jste strávili nějaké množství času sledováním umělecké formy handpan, pravděpodobně jste slyšeli pojem hudba jako léčivá energie A=432Hz vs A = 440 Hz. Co je A=432Hz? A proč by se tomu měli handpan hráči vyhýbat?

Pojďme se do toho ponořit.

Když někdo řekne A=432Hz, myslí tím systém ladění, kde výška A4 rezonuje na frekvenci 432 Hz a z tohoto bodu lze odvodit všechny následující výšky nad a pod. Ve většině dnes vytvořené hudby není frekvence A4 432 Hz, ale o 8 Hz vyšší 440 Hz. Systém A=440Hz se používá téměř 100 let a byl oficiálně přijat Mezinárodní organizací pro standardizaci v roce 1955. A = 440Hz již dlouho dominuje hudebnímu světu jako univerzální standard.

Proč je tedy tak důležité mít tento standard? Můžete si to představit takto: Mít zavedený standard výšky je stejně důležité jako jakákoli jiná jednotka měření. Dokážete si představit, že byste neměli jednu dohodnutou stupnici na měření centimetru? Nebo kilogram na váhu? Věci by začaly být přinejmenším dost chaotické. Totéž platí pro hudbu. Aby hudba fungovala soudržně, musíme mít všeobecně uznávaný systém výšky tónu.

Kde se bere A=432Hz a proč někteří lidé věří, že tento systém ladění je lepší než A=440Hz?

Zatímco přesný původ teorie A=432Hz není znám, její zastánci uvádějí vše od Schumannovy rezonance přes starověké nástroje zjevně naladěné v tomto systému až po skladatele jako Wolfgang Amadeus Mozart a Giuseppe Verdi, o kterých bylo známo, že používali nižší ladicí systémy jako důvod pro nadřazenost systému A=432Hz. Hudbě A=432Hz se připisuje vše od duchovního probuzení po fyzické uzdravení a dokonce i opravy DNA…elegantní.

Přejdu rovnou k věci.

Koupit si Handpan naladěný na A=432Hz je hrozný, hrozný nápad.

Pojďme se podívat na 5 hlavních důvodů.

Důvod č. 1 – Všechna tvrzení A=432Hz jsou špatná

Ano, nerad vám to vysvětluji, ale prostá a jednoduchá pravda je, že hudba v systému A=432Hz nemá o nic více rekonvalescenční schopnosti než hudba v systému A=440Hz.

Nula. Žádné!

Existuje jen málo nebo žádné zdokumentované vědecké důkazy, které by podporovaly dramatická tvrzení zastánců systému A=432Hz a velká většina těchto tvrzení se velmi rychle rozpadne s velmi malým výzkumem. Ale neberte mě jen za slovo, podívejte se na tento hluboký ponor do systému A=432Hz od hudebního vloggera Adama Neelyho, který vyvrací tvrzení systému A=432Hz mnohem lépe, než bych mohl já sám.

Důvod č. 2 – Žádný handpan nemůže být dokonale vyladěn na A=432Hz

Dobře, takže víme, že A=432Hz může být trochu hadí olej nového věku, ale pojďme na chvíli předstírat, že tomu tak není. Předpokládejme, že je to skutečná frekvence planety a může přidat roky do našeho života se svými úžasnými léčivými schopnostmi. (Že jo…)

I kdyby to byla pravda, stojíme zde před novou výzvou. Handpany nejsou elektronicky dokonalé nástroje. Pokud sedíme před syntezátorem nebo počítačovým DAW, je docela snadné vytvořit perfektní frekvenci 432 Hz, ale s handpanem je to jiný příběh.
Ladění handpanů je výrazně plynulejší než u mnoha jiných hudebních nástrojů.

Vzhledem k tomu, že tyto nástroje jsou laděny výhradně ručně, mohou být výšky vašeho handpanu naladěny o několik centů ostřejší nebo tupější. Občas je to dokonce záměrné ze strany výrobce handpanů! K tomu přidejte faktory, jako jsou vnější teplotní síly, úpravy pro stejný temperament a prosté rozladění v čase (Kdy se může handpan rozladit?), a uvědomíte si, že udržet handpan dokonale v mezích 432Hz není na těchto nástrojích snadné.

Důvod č. 3 – S nikým nebudete moci hrát na svůj handpan

Dále tu máme největší a nejzřejmější nedostatek systému A=432Hz; nebudete moci s nikým hrát na svůj handpan! Ano to je správně. Zatímco rozdíl výšky tónu mezi A=440Hz a A=432Hz je nepatrný, není nic příjemného pro sluch, když zkusíte hrát tyto dva systémy ladění dohromady. Hřebíky na tabuli by byly slabé slovo.

Pokud máte handpan naladěný na A=432Hz, nebudete schopni vytvářet hudbu s ŽÁDNÝMI jinými nástroji, pokud nejsou také naladěny na systém A=432Hz. Spojení handpanu s dalšími hudebními nástroji může znít úžasně. Ve světě, kde je dost těžké najít přítele, který má handpan ve stejné tónině jako vy, je ještě těžší najít někoho s nástrojem naladěným na A=432Hz. A nejde jen o jiné handpanové hráče, se kterými nebudete moci hrát, dechové nástroje, klávesy, bicí nástroje, jakýkoli nástroj, který není schopen měnit své ladění za běhu, nebude stoprocentně schopen s vámi tvořit hudbu.

Důvod č. 4 – Přeladění vašeho handpanu na A=440Hz může být problematické a drahé

Nyní, než budu odsuzovat systém A=432Hz víc, než už tak dělám, musím přiznat, že experimentování s ladícími systémy bez A=440 není úplně zbytečné. Někteří umělci, jako virtuos Jacob Collier, dokázali ve své hudbě používat alternativní systémy ladění s některými fascinujícími výsledky. Jediný rozdíl mezi naší a jeho situací? Mikrotonální změny, které on a další umělci použili, lze změnit jednoduchým otočením knoflíku nebo ladicího kolíku.

Handpan? Není to tak jednoduché. Pokud nejste zkušený handpan ladič, může být změna handpanu z A=432Hz na A=440Hz docela utrpením. Pro většinu handpan hráčů je štěstí, pokud žijete v okruhu 150 kilometrů od nejbližšího handpan ladiče. Na rozdíl od našich kamarádů hrajících na kytaru, pokud chceme změnit náš systém ladění, znamená to zabalit handpan, vzít na poštu kreditní kartu, poslat handpan, zaplatit za přeladění a počkat, až bude handpan odeslán zpět.

Důvod č. 5 – Handpany A=432Hz se prodávají mnohem hůře

Takže jste to zkusili, váš handpan A=432Hz vás duchovně neprobudil, nemůžete hrát hudbu s nikým jiným a rozhodli jste se prostě prodat svůj handpan A=432Hz a začít znovu. No, bohužel, vaše potíže ještě nemusí být u konce.

Vzhledem k tomu, že se trh s handpany v posledních letech stále více přesouval z trhu prodávajícího na trh kupujícího, prodej použitých handpanů je stále obtížnější a výjimkou nejsou ani handpany naladěné na A=432Hz. Ve skutečnosti si většina kupujících uvědomuje výše uvedená omezení a váhá s nákupem použitého handpanu naladěného na A=432Hz, protože buď budou muset žít s omezeními systému 432Hz, nebo nést finanční a časově náročnou zátěž proto, aby měli nástroj naladěn až na A=440Hz.

Když je vše řečeno a uděláno, mají handpany naladěné na A=432Hz velkou šanci, že při prodeji z druhé ruky ztratí značnou část své původní nákupní hodnoty.

Takže tady to máte – mých pět hlavních důvodů, proč je nákup A=432Hz handpanu prostě hrozný, hrozný nápad.

Pokud vás stále zajímá A=432Hz, nenechte se zastavit, na Spotify a YouTube je dost hudby A=432Hz, která vám vydrží na celý život.

Jen si to možná dvakrát rozmyslete, než přijde na to, že si pořídíte další handpan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *