Posted on Leave a comment

Handpany – od oduševnělého uměleckého díla k masovému produktu orientovanému na zisk v rekordním čase

Masová produkce handpanů

Na konci roku 2015 mě „Handpan Virus“ zastihl v plné síle. Fascinován tímto nástrojem a jeho zvuky začala moje vzrušující, inspirativní a vzdělávací cesta „Handpan Universe“. Dnes, jen o pár let později, lze říci, že jen za poslední 3 roky nezůstal v tomto „Handpan Universu“ kámen na kameni. Některé věci se v tomto vesmíru vyvinuly k lepšímu, ale bohužel zde byly a jsou také velmi znepokojivé události, které lze pozorovat…


Že handpany mají potenciál stát se trendem, boomem, bylo zřejmé od začátku. Krásné, až „dojemné“ zvuky, přitažlivý a fascinující tvar a pocit – a především: KONEČNĚ HUDEBNÍ NÁSTROJ, NA KTERÝ MŮŽE HRÁT OPRAVDU KAŽDÝ . A to bez toho, abyste museli léta chodit do hudební školy nebo vůbec rozumět „hudební teorii“. Na jedné straně dárek pro mnohé, kteří hledají „kreativní osobní vyjádření“. Na druhou stranu, toto zvukové UFO může také vyburcovat ego hráčů – pokud se zvuky dotýkají posluchačů a to je zaměňováno s „jaký jsem skvělý hudebník“.
V roce 2016 jsem se snažil sestavit seznam tehdy aktivních výrobců handpanů. To zahrnovalo asi 80 výrobců po celém světě . Téměř u všech těchto výrobců jste jako potenciální zákazník museli počítat s tím, že budete zařazeni na čekací listinu. Poptávka po handpanech byla tak velká, že čekací doba na nástroj déle než rok nebyla neobvyklá. A bez vynaložení alespoň 2 000 eur nebylo možné získat handpan.

Masová výroba handpanů

Dnes nikdo nemůže vážně říci, kolik výrobců handpanů je na světě . Určitě jich jsou stovky, ne-li tisíce. Samozřejmě jsou zde velké rozdíly – nejen v kvalitě nástrojů, ale také ve výrobním procesu a především v obchodních modelech.

Naštěstí se stále najdou umělci, kteří se své vášni věnují v malých dílničkách a se zkušenostmi, dovedností a láskou tvoří nádherné jedinečné kousky. Každý handpan je jedinečný a je výrazem zručného řemesla a kreativity.

A jsou tu optimalizátoři zisku, moderní byznysmeni. Nezajímají se ani o kreativitu, ani o řemeslo. Jde čistě o obchodní a cenovou optimalizaci. Ještě před několika lety bylo nepředstavitelné, že by výrobci handpanů usilovali o OEM (výrobce originálního vybavení) obchodní modely. Jednoduše řečeno, OEM podnikání znamená, že handpany vyrobené těmito výrobci se prodávají prodejcům ve větším měřítku BEZ značky. Prodejce přijde se znějícím názvem značky a podnikání začíná.

Jak to v tuto chvíli vypadá, jak zní poslední oznámení některých handpanových hudebníků a poskytovatelů handpanových dílen, obchod s OEM handpany teprve nyní skutečně začíná . Znám nejméně 4 OEM výrobce handpanů, kteří nabízejí své handpany od 210 EUR do ~750 EUR za nástroj pro evropské prodejce. Také slibují, že budou schopni dodat tisíce handpanů v krátkém čase a nepochybuji o tom ani na vteřinu. Pro úplnost je zde nutné zmínit, že ne všichni „sérioví výrobci handpanů“ pocházejí z Číny. Mimochodem, velmi rozšířená mylná představa….

Udržet zdravou rovnováhu mezi dostupností, kvalitou, poctivostí, udržitelností a cenou je jistě nesmírně obtížný úkol. A to pro statisíce produktů na světovém trhu. Handpan není výjimkou – ani není výjimečný.

ruční výroba handpanů

Stejně jako u všech ostatních produktů, které se nám nabízejí, je konečná odpovědnost na spotřebiteli. Přinejmenším, pokud jsou produkty nabízeny poctivě deklarované (pokud je čínské sériově vyráběné zboží deklarováno jako ručně vyráběné-umělecké jednotlivé produkty, věc je jiná). S každým nákupem se musím rozhodnout, jaké výrobní a prodejní strategie chci podpořit, handpan business není v tomto ohledu ničím výjimečným. Tento problém je znám již od počátku industrializace – a nejpozději od boomu biopotravin na konci 80. let a toho, jak na to obchod reagoval, by se měl člověk vlastně naučit a vědět, jak pečlivě je třeba se s takovým vývojem vypořádat…..

Závěr/Dodatky/Osobní poznámky:


⦁ Není nic špatného na levných handpanech a také na OEM produktech, bez ohledu na to, kdo je vyrábí a kde, pokud zákazníci vědí, co za své peníze dostávají.
⦁ Specifikace výrobce handpanu je také nevyhnutelná z důvodu možných omezení týkajících se přelaďování nástrojů .
⦁ Levné handpany umožňují mnohým začít hrát na handpany. Ti, kteří jsou trvale infikováni handpan virem, stejně logicky dříve nebo později skončí u kvalitního handpanu.
⦁ Vzhledem k určité nasycenosti trhu s handpany (Evropa/USA) je na trhu použitých handpanů stále více velmi dobrých nabídek. Pravidelně můžete najít dobré nástroje z druhé ruky za méně než 1000 eur (např. „Swap&Sale for Handpans“ – ⦁ https://www.facebook.com/groups/1380017882248502 ).
⦁ High End Handpans“ jsou umělecká díla (stejně jako ostatní nástroje High End). Hodnotu uměleckého díla může/měl by vždy určit umělec . Objektivita je v umění velmi omezená.

Zdroj: https://paniverse.org/soulful-vs-profit-oriented/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *